Zakończyła się realizację zadania pn. „Wykonanie prac konserwatorskich w kościele parafialnym p.w. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni”, dofinansowanego z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
W ramach inwestycji wykonano prace konserwatorskie przy wyjątkowo cennych elementach wyposażenia i wystroju świątyni, w tym przy polichromii wnętrza kościoła, chórze muzycznym oraz konfesjonałach.
Dzięki przeprowadzonym pracom możliwe było zabezpieczenie zabytkowej substancji, przywrócenie walorów estetycznych wnętrza oraz zachowanie ważnego elementu dziedzictwa kulturowego.
Obecna barokowa świątynia została wzniesiona w XVIII wieku, a jej wnętrze zdobi cenna polichromia o charakterze ornamentalno -roślinnym.
Dofinansowanie w ramach promesy wyniosło 972 984,52 zł, co stanowi 98% wartości inwestycji. Wkład własny wyniósł 19 856,83 zł.
Szczególnym momentem podsumowującym zakończenie prac była uroczystość, która odbyła się 22 czerwca 2026 r. w kościele w Łętowni.
Podczas Mszy Świętej, w trakcie której abp Marek Jędraszewski udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania, pobłogosławione zostały odnowione elementy świątyni: chór muzyczny, konfesjonały, polichromia oraz kaplica św. Walentego.
Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację tego ważnego zadania, w szczególności Parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni, wykonawcy prac konserwatorskich oraz wszystkim, którzy wspierali działania na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa.
