Zakończyła się realizację zadania pn. „Wykonanie prac konserwatorskich w kościele parafialnym p.w. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni”, dofinansowanego z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

W ramach inwestycji wykonano prace konserwatorskie przy wyjątkowo cennych elementach wyposażenia i wystroju świątyni, w tym przy polichromii wnętrza kościoła, chórze muzycznym oraz konfesjonałach.

Dzięki przeprowadzonym pracom możliwe było zabezpieczenie zabytkowej substancji, przywrócenie walorów estetycznych wnętrza oraz zachowanie ważnego elementu dziedzictwa kulturowego.

Kościół parafialny w Łętowni jest najcenniejszym z obiektów sakralnych na terenie naszej gminy.

Obecna barokowa świątynia została wzniesiona w XVIII wieku, a jej wnętrze zdobi cenna polichromia o charakterze ornamentalno -roślinnym.

Dofinansowanie w ramach promesy wyniosło 972 984,52 zł, co stanowi 98% wartości inwestycji. Wkład własny wyniósł 19 856,83 zł.

Szczególnym momentem podsumowującym zakończenie prac była uroczystość, która odbyła się 22 czerwca 2026 r. w kościele w Łętowni.

Podczas Mszy Świętej, w trakcie której abp Marek Jędraszewski udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania, pobłogosławione zostały odnowione elementy świątyni: chór muzyczny, konfesjonały, polichromia oraz kaplica św. Walentego.

Dziękujemy  wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację tego ważnego zadania, w szczególności Parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni, wykonawcy prac konserwatorskich oraz wszystkim, którzy wspierali działania na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa.

FOTO: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej